Kombi Fırın Satın Alma Rehberi

Kombi Fırın Satın Alma Rehberi

Gazlı, elektrikli konveksiyonel fırınlar endüstriyel mutfaklarda kullanılan, buhar ve kuru ısıyla pişirme yapabilen profesyonel pişirme ekipmanıdır. Bu fırınlarda et,balık, tavuk ve sebze yemekleri istenilen şekillerde pişirilebilmektedir.

Konveksiyonlu fırınlar olarak bu grup buharın yanı sıra kuru ısı ile pişirmesiyle konveksiyonlu kavramını almaktadır. Pişirme modlarına göre her iki pişirme özelliğini aynı anda kullanabilmektedir.

Konveksiyonel fırın alırken nelere dikkat edilmelidir? Hangi marka profesyonel fırını kullanmalıyım? Bu yazımızda bu gibi sorulara cevap vermeye çalışacağız.

Hangi işletmeler konveksiyonel fırın kullanılır?

Profesyonel manada yemek pişiren tüm işletmeler bu fırını kullanabilir. Genelde restoran, steakhouse, catering, askeri birlik gibi endüstriyel mutfaklarda tercih edilir.

Konveksiyonlu Fırın Kapasitesi

Konveksiyonel fırınların kullanılacağı işletmenin yemek sunduğu porsiyon sayısı hangi kapasitede fırına ihtiyaç duyduğunuzu ortaya çıkaracak veridir. 4 tepsili fırın modellerinden başlayarak 40 tepsiliye kadar konveksiyonel fırın modelleri bulunmaktadır. 20 tepsinin sığdığı bir fırında raf aralıkları yaklaşık 67mm’dir. Bu da 65mm derinlikteki gastronorm küvetlerin kullanılabileceği anlamına gelir. Daha derin küvetlerde pişirme yapılacaksa kapasitesi 20’nin altına düşebilmektedir.

Bazı işletmeler 40 tepsili bir fırın almak yerine bir adet 10 tepsili ve 1 adet 6 veya 4 tepsli modelden almayı tercih ediyor. Bunun sebebi daha az pişirmenin yapılacağı zamanlarda büyük fırının boşuna çalıştırılmasını engellemektir.

Örneğin Prime101G-Gazlı Konveksiyonlu Fırın aslında 20 adet programlanabilir pişirme hafızası, program içerisinde ayarlanabilir 5 aşamalı pişirme fonksiyonu, 180 dakikaya kadar ayarlanabilen pişirme süresi, manuel veya ayarlanabilir otomatik nemlendirme özelliği, halojen lambalı fırın iç aydınlatması bulunmaktadır.

Fırının Enerji Kaynağı Ne Olmalı?

Mutfağınızda kullanacağınız fırının enerji kaynağının ne olduğunu önceden belirlemelisiniz. Büyük fırınlarda Gazlı modeller tercih edilirken daha küçük boyutlarda elektrikli modeller tercih edilmektedir. Bunu belirlerken işletmenin yer aldığı bölgedeki altyapı ve tüketim bedelleri şartları göz önünde tutulabilir.

Her üründe olduğu gibi konveksiyonlu fırınlarında teknik servis ve yedek parça konuları iyice araştırılmalıdır. Türkiye’de yaygın ve yetkin servis ağı olan markalar tercih edilmelidir. Yaşanabilecek her hangi bir sorunda günlerce servis beklemeniz işletmenizi oldukça sıkıntıya sokacaktır.

 

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir