Size En Uygun Nötr Ekipman Hangisidir?

Size En Uygun Nötr Ekipman Hangisidir?

Size En Uygun Nötr Ekipman Hangisidir?

Endüstriyel mutfakların hazırlık üniteleri bölümlerinde yer alan nötr ekipman ünitelerini inceleyeceğiz.

İstif Rafları

Kuru ve soğuk depo alanlarında yer alan malzemeler istif rafları ve soğuk dolaplara yerleştirilir. Hazırlık Üniteleri olarak belirtilen ürünlerden birisi istif raflarıdır.
Tablalı veya tel raflı olmak üzere modelleri vardır. Genellikle 4 katlı olan istif rafları ihtiyaca göre istenildiği gibi üretilebilmektedir. Mutfakta malzemelere daha kolay ulaşmayı sağlayan, işleri yapabilecek alanları oluşturduğumuz, ana ögeler dışındaki ekipmanlara hazırlık üniteleri denmektedir.Duvar rafları belirli malzeme ve ekipmanları yerleştirecek faydalı alanlar oluşturan bir ekipman olarak karşımıza çıkıyor. Bundan başka el yıkama evyesi, et kütükleri, et askısı gibi ekipmanları bu kategoride sayabiliriz. Duvar dolapları da yüksekte depolama alanları oluşturan ekipmanlardır. Paslanmaz duvar dolapları kapaklı veya kapaksız olabileceği gibi, çarpma kapaklı veya sürme kapaklı olabilir. İhtiyaca göre ara raflı olarak da kullanılabilmektedir.

Çalışma Tezgahları

Her işletme ihtiyacına uygun olan tezgahları satın almaktadır. Tabi ki bir endüstriyel mutfakta farklı tarzlarda tezgahlar yer alabilir.Endüstriyel mutfak tezgahlarını
öncelikle 60 ve 70 serisi olarak 2 gruba ayırabiliriz. Derinliği 60 cm olan modeller 60 serisi ve derinliği 70 cm olan tezgahlar ise 70 serisi olarak adlandırılır.Diğer
bir sınıflandırma şekli ise tezgahların üst bölümlerinin kaplamaları ile yapılabilir. Düz paslanmaz çelik tezgahlardan başka polietilen tablalı ve mermer tablalı modeller ,
bulunmaktadır. Çalışma tezgahlarımıza göz atmak için vitalmutfak adresinden göz atabilirsiniz. Yapısal olarak baktığımızda düz tezgahlardan başka evyeli tezgahlar da bulunmaktadır. Duruma göre tek evyeli veya çift evyeli modeller tercih edilebilir. Malzemelerin yıkanması gereken durumlarda bu çalışma tezgahı tipi tercih edilir.Şimdi ise tüm bu mutfak tezgahlarında ortak olan özelliklere göz atalım. Çalışma tezgahının sırt bölgesinde üste doğru 4 cm yükseklik olabilir. Bazen tezgahların sırtı hiç olmaz, isteğe göre sırtlı da olabilir. En çok tercih edilen özelliklerden biri alt raf, bir diğeri orta raftır. Tezgahın altında boyları kısa malzeme veya ekipmanlar saklanacaksa ara raf da tercih edilir. Yüksek malzemelerde ise ara raf kullanılmaz. Mutfak çalışma masaları kapaklı veya kapaksız olabilir. Kapaklı modeller sürme veya çarpma kapı olarak kullanılır. Çekmeceli modeller talep edildiğinde uygun bir kenara kullanışlı bir çekmece yerleştirilir.

Yer Izgaraları

L-V-M-S olarak 4 gruba ayrılan yer ızgaraları serimizin en büyük özelliklerinden biri sığ ve derin olarak ayrılmaktadır. Yüksek ısıya dayanıklı ve yanmaz olan yer ızgaralarımız,  her yere eşit olarak ısıyı dağıtması ve ısıyı kendi içerisinde tutmasından dolayı pişirdiği yemeklere eşsiz lezzet katan yapısı onu vazgeçilmez yapmıştır.
Izgaralarımızın en büyük artısı etleri mühürlemedeki başarısıdır. Izgaramız yapısı itibariyle yüksek miktarda ısıyı bünyesinde tutar. Böylece siz etinizi ızgara üzerine attığınız anda kolay bir şekilde soğumaz ve etin mükemmel bir şekilde mühürlenmesini sağlayarak dışı çıtır, içi sulu kalacak şekilde pişmesini sağlar. Izgaramızı alırken dikkat etmeniz gereken en önemli husus ızgaranın ağırlığı ve kalınlığıdır.

Bu gönderiyi paylaş