Vital Endüstriyel Mutfak İle Normal Mutfak Arasında Ne Fark Vardır?

Vital Endüstriyel Mutfak İle Normal Mutfak Arasında Ne Fark Vardır?

Vital Endüstriyel Mutfak İle Normal Mutfak Arasında Ne Fark Vardır?

Normal bir mutfak ile  vitalmutfak endüstriyel mutfak arasındaki farklara bakacak olursak, bu farklar sadece mutfak için üretilen ekipmanın büyüklüğü ile değil, aynı zamanda doğrudan ekipmanın kullanım alanları ve sebepleri ile de ilgilidir. Bu noktada, endüstriyel mutfaklardaki tüm ekipmanların endüstriyel bulaşık makinesi, endüstriyel fırın veya endüstriyel mutfak tezgahı gibi farklı isimlerden oluştuğu bilinmektedir. Bu ürünlere olan talebin, endüstriyel mutfak ekipmanları ihtiyacının artmasının bir sonucu olarak her geçen gün arttığı da bilinmektedir. Aynı zamanda endüstriyel yedek parça temin edilmesi de çok önemlidir. Söz konusu bir arıza durumunda işlerin aksamaması için bu parçalar onarımda kullanılır. vitalmutfak endüstriyel mutfak ürünlerinin evlerde kullanılan küçük ve basit mutfaklardan çok farklı olduğu bilinmektedir. Buna ek olarak, bu mutfaklar aynı anda birçok farklı yemeğin yapılmasına izin verir. Endüstriyel mutfaklar, çok sayıda insana yiyecek servisi verilmesi gereken işletmelerde tercih edilir. Endüstriyel mutfaklar sınıflarına göre bazı farklı alanlara da ayrılır. Bugün insanlar günde ortalama 3 öğün yemek yiyor. Bununla birlikte, Endüstriyel Mutfaklarda aynı anda yüzlerce kişinin yemek yiyebilmesi sağlanabilmektedir. Bu mutfaklarda kullanılan endüstriyel mutfak aksesuarları ve çeşitleri ile, ihtiyaç duyulduğu ölçüde pişirme ve hizmet işlemleri gerçekleştirilebilir.

Endüstriyel Mutfak Aksesuarları Ve Ekipmanları

Endüstriyel mutfak aksesuarları ve bu aksesuarların onarımında kullanılan vitalmutfak endüstriyel yedek parça çeşitleri tamamen paslanmaz çelikten imal edilmiştir. Bu şekilde, daha profesyonel ve uzun ömürlü olurlar. Her mutfağın boyutuna ve şekline göre tasarlanabilirler, ancak endüstriyel mutfak ekipmanları hem çeşit hem de boyut olarak fazla alan kapladıkları için, konumlandırılacak yeterli alana ihtiyaç duyarlar. Alan konusunda yardım içinde Vital Mutfak ile iletişime geçebilirsiniz. Yiyeceklerin pişirileceği ve hazırlanacağı alan ayrı olmalıdır. Pişirme alanı fırın, ocak ve ızgara gibi üç bölüme ayrılmıştır. Temizlik için, yiyeceklerin hazırlandığı ve pişirildiği yerden farklı bir yer ayarlanmalıdır. Soğuk yiyecekler için bir oda veya buzdolabı gibi soğutma ekipmanları satın alınmalıdır. Kullanılan tüm ekipman ve malzemeler, kalite ve özellikleri ile son derece önem teşkil etmektedir. Mutfak endüstrisinin beklentileri esasen açıktır, müşterilerine temiz, sağlıklı ve kaliteli bir yiyecek sunarken, bir yandan da mutfak personeli de rahat olmalı ve işlerini huzurlu şekilde yapabilmelidirler. Bu amaç uğruna yola çıkan dünyanın birçok bölgesine ürün gönderen vitalmutfak olarak hizmetinizdeyiz.

Endüstriyel Mutfak Tasarımı Otellerde Nasıl Yapılır?

Toplu kitlelere hizmet verilen en büyük işletmeler kuşkusuz otellerdir. Endüstriyel mutfakların da en yaygın olarak kullanıldıkları yerlerdir. Müşterilerin taleplerini ve beklentilerini karşılamak için çaba harcanan çok yoğun bir sektördür. Bu sektörde en önemli hizmet alanı Mutfaktır. Her ülkeden farklı konukları barındırdıkları için, ancak doğru ve kaliteli hizmeti sağlayabildikleri kadar müşteri memnuniyetini sağlayabilirler. Bu nedenle, otellerde üretilen yiyeceklerin yanı sıra, otelin mutfağı bu yoğunluğu karşılayabilmelidir. Otelin beklentileri ve iş hacmine göre çok farklı çözümler üreterek, mutfak alanında müşteri memnuniyetini en üst düzeye çıkaran bir yaklaşımla bu tasarımları gerçekleştirmek gerekmektedir.

Bu gönderiyi paylaş